Lähtölaukaus


Design 2.0  

Design 2.0

Lauri Jutila

Mitä sana design tuo sinulle mieleen?

Useimmille meistä se tarkoittaa esteettisesti hyvin suunniteltua tuotetta, rakennusta tai muuta esinettä. Tuotteista mieleen juolahtavat ehkä Applen, Iittalan ja Dysonin luomukset, arkkitehtuurista taas esimerkiksi Eero Saarisen kaari St. Louisissa ja Finlandia-talo.

Design-sanan yleisesti käytetty englanninkielinen määritelmä onkin pitkään ollut jotain tähän tyyliin:

make a design of; plan out in systematic, often graphic form; plan for an artifact or system of artifacts

Tänä päivänä sanalle design tarvitaan kuitenkin uusi, parempi määritelmä, jossa jonkin asian designin avainmittarina on esteettisyyden lisäksi toimivuus. Tarkoitan designin toimivuudella sitä, kuinka hyvin tuote, palvelu tai mikä tahansa hyödyke tai asia on suunniteltu täyttämään sille määritelty tavoite tai tehtävä.

Aikanaan talousnobelin saanut Herbert Simon kirjoitti jo yli 40 vuotta sitten kirjassaan Sciences of Artifical näin:

“Everyone designs who devises courses of action aimed at changing existing situations into preferred ones.”

Huomaathan tarkat sanavalinnat, kuten everyone, changing ja situations. Määritelmässä ei myöskään ole sanoja artist, styling ja artifacts. Simonin mielestä kuka tahansa, joka haluaa muuttaa nykytilaa paremmaksi, on suunnittelija tai designer. Siihen ei vaadita taiteellisia taipumuksia tai suuntautumista.

Voimme tiivistää Simonin määritelmää entisestään ja todeta, että design tarkoittaa suunniteltua muutosta.

Keskustele Kommentit