Lähtölaukaus


Miksi ensimmäiset vuodet ovat vaikeita  

Miksi ensimmäiset vuodet ovat vaikeita

Antti Akonniemi

“Nobody tells this to people who are beginners, I wish someone told me. All of us who do creative work, we get into it because we have good taste. But there is this gap. For the first couple years you make stuff, it’s just not that good. It’s trying to be good, it has potential, but it’s not. But your taste, the thing that got you into the game, is still killer. And your taste is why your work disappoints you. A lot of people never get past this phase, they quit.” – Ira Glass via Kottke

Työnjälkesi on siis kuraa ennen kuin se paranee. Hyväksy se. Tavallaanhan se on lohduttavaa. Kuten Malcolm Gladwell sanoi Outliers-kirjassaan, tarvitset 10 000 tuntia harjoittelua päästäksesi ilmiömäiselle tasolle. Siihen pääsee vain tekemällä.

Tässä koko klippi, jossa Ira Glass puhuu tyylitajusta:

Keskustele Kommentit