Lähtölaukaus


Tapaamiset haaskaavat aikasi ja rahasi  

Tapaamiset haaskaavat aikasi ja rahasi

Karri Saarinen

Ihmiselle joiden työtä ei ole tavata ihmisiä, tapaamiset ovat useasti haaskaavia ja tuottavuutta tuhoavia. Valitettavasti on myös hyödyllisiä tapaamisia, joten tapaamisia ei voi lopettaa kokonaan mutta niitä voi yrittää minimoida.

Tapaamisien sijaan käytän mielummin “workshoppeja” joissa jo nimestä käy ilmi että tapaamisessa on tarkoitus työstää ja saada jotakin aikaan. Workshopilla on myös helppo rajata ylimääräset tärkeilijät ulos, sillä workshopeissa tehdään töitä eikä jauheta kuulumisia.

  • Vältä turhia tapaamisia (Vaikuttaako tapaamisen pois jättäminen merkittävästi projektin etenemiseen tai voiko tapaamisen korvata vaikka puhelulla)
  • Tapaamisien sijaan käytä workshoppeja missä pyritään edistämään projektia
  • Määritä tapaamispäivät (esimerksi tapaamisia vain joka tiistai tai keskiviikko ja muut päivät töiden tekemistä)

Keskustele Kommentit